poniedziałek, 22 kwietnia 2013

Wietnam- ciekawostki

Witam
Jak wiecie niedawno przeczytałam książkę:


Dlatego dziś postanowiłam się z Wami podzielić ciekawostkami na temat tego właśnie zakątka świata ^^

1. "Wietnam ma jeden z najmniejszych współczynników bezrobocia na świecie- tylko 2,9 procent społeczeństwa jest bez pracy.2. Kraj ten słynie z produkcji sosu rybnego zwanego Nuoc Man. Powstaje on ze sfermentowanych ryb,soli i wody. Mocno zasolone ryby zostawia się na słońcu w ceramicznych naczyniach na czas od czterech do dwunastu miesięcy. Kiedy uzyskają one stan płynności,klaruje się miksturę i rozlewa do butelek. Za najlepsze uchodzą sosy zrobione z pięciu gatunków ryb,w tym z ryb gurami.3. Na wietnamskich bazarach można nabyć butelki w których zatopione są węzę. Jest to tzw Rouou Ran, czyli "wino wężowe",które jest w rzeczywistości winem z ryżu. Węże zatapia się w końcowym etapie produkcji.Zdarza się, ze przy popijaniu Ruou Ran niektóre części węża,takie jak żołądek,gałki oczne czy woreczek żółciowy są zjadane. Wietnamczycy uważają, ze wino to ma właściwości uzdrawiające,leczy wszystko,od ślepoty po impotencje.4. Zasady wietnamskiej kuchni w dużej mierze wywodzą się z tradycyjnej kuchni chińskiej filozofii wu xing zakładającej,że świat zbudowany jest z pięciu elementów: drewna,ognia,metalu i wody. Dlatego tez wiele wietnamskich dan ma w sobie piec przypraw: ostra(metal), kwaśna(drewno), gorzka(kamień),słona (woda) i słodka(ziemia)Kucharze starają się, żeby występowało w nich piec kolorów: biały(metal),zielony(drzewo),zółty(ziemia),czerwony(ogień)i czarny(woda).5.Tet Nguyen Dan,czyli Festiwal Pierwszego Dnia,to najważniejsze święto w wietnamskim kalendarzu. Ten odpowiednik europejskiego Nowego Roku odbywa się w styczniu albo w lutym,pierwszego dnia pierwszego miesiąca kalendarza księżycowego. Mieszkańcy świętują przez trzy dni.6.Ao dai to tradycyjna suknia wietnamskich kobiet zakładana z okazji ważnych ceremonii i wydarzeń. Jest to długą przylegającą do ciała i noszona na spodnie tunika.Ważny jest tez kolor: biel symbolizuje niewinność i noszą je młode dziewczęta,starsze wola natomiast pastele,zamężne kobiety wybierają odważne mocne kolory.7. Kwiat lotosu jest narodowym symbolem Wietnamu. w buddyzmie oznacza czystość ciała,mowy i umysłu dryfujących na błotnistych wodach przywiązania i pożądania. Legenda głosi,iż nowo-narodzony Budda umiał od razu chodzić, tam gdzie stawał wyrastały kwiaty lotosu.

8. Ramiona są siedzibą ducha-opiekuna. Dlatego też, nie należy nikogo trącać w ramię,aby go niepotrzebnie nie niepokoić.

9.Wietnamskie uroczystości pogrzebowe trwają 3 dni. Wietnamczycy wierzą, iż aby zmarły mógł w niebie mówić,miedzy jego zęby wkłada się monetę. Odprowadzając natomiast trumnę ma cmentarz rozrzuca się skrawki papieru,aby duch odnalazł drogę do domu. Przez kolejne 30 dni stawia się dla niego na domowym ołtarzu miseczkę ryżu.

Fragment książki z serii "Kobieta na Końcu Świata: Wietnam" Martyny Wojciechowskiej. Obrazy pochodzą z: http://tourguidevietnam.com, http://www.hongngochospital.vn,http://fineartamerica.com, http://www.travelonfoto.com, http://vietnamtravel365.net

4 komentarze:

 1. SUper są te ciekawostki!!
  Wina wężowego to ja bym się nie napiła :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zamierzam poczytac pare ksiazek tej serii wiec sadze iz sie cos wiecej pojawi :)

   Usuń
 2. Ciekawy post :) chętnie poczytam więcej takich ciekawostek :)

  OdpowiedzUsuń

Welcome in my world..