Witam
jak może się domyślacie od dawna szukam tego idealnego szamponu. Czy tym razem nareszcie się udało? Dziś o kolejnym tajemniczym szamponie, który mogłam przetestować dzięki uprzejmości Etno Bazar.
A jest nim dziś:
Planeta Organica Szampon do Włosów z Rokitnikiem
Szampon otrzymujemy w nieprzezroczystej butelce z grubego plastiku, o pojemności 360 ml, jak na szampon to całkiem sporo.
Otwarcie:
Jak widzimy szampon otwiera się na klik, co dla mnie jest bardzo wygodne, nie wylewa się za dużo produktu.
Bardzo podoba mi się także zapach, kojarzy mi się z owocowymi landrynkami.
O produkcie:
"Szampon z olejem z rokitnika Planeta Organica do włosów suchych i zniszczonych wzmacnia włosy, pobudza włosy do wzrostu, odżywia, chroni włosy przed utratą wilgoci i nadaje im blask oraz zdrowy wygląd.
Szampon polecany jest w szczególności osobom, których włosy są przesuszone oraz narażone na działanie wysokich temperatur, np. podczas modelowania włosów, czy suszenia. Szampon ma naturalny skład, który składa się m.in. z: organicznego oleju z rokitnika arktycznego, miodunki plamistej, oleju z nasion lnu syberyjskiego. Szampon zapobiega wypadaniu włosów i rozdwajaniu się końcówek. Szampon z olejkiem z rokitnika arktycznego nie była testowana na zwierzętach i nie zawiera SLS, sztucznych barwników, SLES, PEG, parabenów.
Polecamy, dla uzyskania lepszych efektów, używać wraz z szamponem odżywkę balsam z olejem z rokitnika do włosów suchych i zniszczonych Planeta Organica."
Cena: 13,90 zł
Skład:
* Woda
* Hippophae Rhamnoides Puplp Oil- Olej z Rokitnika.
"Gatunek rośliny z rodziny oliwnikowatych (Elaeagnaceae). Nazywany bywa także rosyjskim ananasem. Występuje w Europie i Azji, aż po Chiny, głównie wzdłuż wybrzeży morskich.
Owoce są soczyste, aromatyczne, o charakterystycznym kwaśno cierpkim smaku. Zawierają mało cukru a bardzo dużo witaminy C, a także E, F, K i P, kwas foliowy, prowitaminę A i D, antocyjany, flawonoidy, fosfolipidy, garbniki, nienasycone kwasy tłuszczowe oraz makro i mikroelementy, m.in. mangan, żelazo, bor."
* Lauryl Glucoside- "Poliglukozyd laurylowy. Niejonowa substancja powierzchniowo czynna. Substancja hydrofilowa, rozpuszczalna w wodzie. Bezpieczna dla środowiska - biodegradowalna. Trwała w środowisku zasadowym. Substancja łagodna dla skóry, łagodzi ewentualne drażniące działanie wywołane przez anionowe substancje powierzchniowo czynne na skórę. Substancja myjąca - usuwa zanieczyszczenia z powierzchni skóry i włosów. Emulgator O/W, składnik umożliwiający powstanie emulsji. Substancja pianotwórcza, stabilizująca i poprawiająca jakość piany w mieszaninie z anionowymi substancjami powierzchniowo czynnymi. Poprawia konsystencję powodując wzrost lepkości w preparatach myjących, zawierających anionowe substancje powierzchniowo czynne, dzięki tworzeniu tzw. mieszanych miceli. Ponadto pełni rolę solubilizatora, czyli umożliwia wprowadzanie do roztworu wodnego substancji nierozpuszczalnych lub trudno rozpuszczalnych w wodzie, np. kompozycje zapachowe, wyciągi roślinne, substancje tłuszczowe. W pełni naturalny, zgodny z ekologicznymi normami, zaaprobowany przez BDIH do stosowania w kosmetykach ekologicznych."
* TEA- Cocoyl Glutamate- substancja powierzchniowo czynna.
* Cocompidopropyl Betaine- "Kokamidopropylobetaina. Amfoteryczna substancja powierzchniowo czynna otrzymywana z kokosa. Główne zastosowanie to preparaty myjące. Substancja myjąca, pianotwórcza, stabilizująca i poprawiająca jakość piany w mieszaninie z anionowymi substancjami powierzchniowo czynnymi. Jest to detergent anionowy, podstawa płynów kąpielowych, żeli do kąpieli, szamponów i mydeł w płynie. Aprobowany przez ECOCERT do stosowania w kosmetykach naturalnych."
* Linum Usitissium Seed Oil- "Olej z lnu zwyczajnego.
Otrzymywany na zimno poprzez tłoczenie nasion. Olej o zółtym intensywnym zabarwieniu i intensywnym, cierpkim zapachu. Zawiera 10% nasyconych kwasów tłuszczowych, 58% kwasu alfa-linolenowego, 15% kwasu linolowego, 17% kwasu olejowego. Jest także bogaty w witaminę E.
Emolient tzw. tłusty. Jeśli jest stosowany na skórę w stanie czystym, może być komedogenny, czyli sprzyjać powstawaniu zaskórników. Zastosowany w preparatach do pielęgnacji skóry i włosów tworzy na ich powierzchni warstwę okluzyjną (film), która zapobiega nadmiernemu odparowywaniu wody z powierzchni (jest to pośrednie działanie nawilżające), przez co kondycjonuje skórę i włosy. Powstały film, wygładza powierzchnię naskórka i włosów."
* Pulmonaria Officinalis Extract- ekstrakt z Miodunki Plamistej."Gatunek rośliny wieloletniej należący do rodziny ogórecznikowatych. Rodzime rejony jej występowania to niemal cała Europa. W Polsce jest rzadki, występuje głównie w części zachodniej i na Pomorzu.
Do głównych składników czynnych miodunki należą przede wszystkim związki krzemu (łatwo przyswajalna krzemionka), allantoina, saponiny, śluzy, garbniki, flawonoidy (kwercetyna), alkaloidy pirolizydynowe (śladowe ilości), kwas chlorogenowy, kwas elagowy, kwas rozmarynowy i antocyjany.
Wodne wyciągi z ziela miodunki – Herba Pulmonariae działają wykrztuśnie, osłaniająco, przeciwwysiękowo, przeciwkrwotocznie, wzmacniająco, przyśpieszają gojenie ognisk gruźliczych i ran na skórze oraz błonach śluzowych.
* Guar Hydroxypropyltrimonium Chloride- "Guar hydroksypropylowy. Otrzymywany z ziaren indiańskiego drzewka, sproszkowany. Wzmacnia włosy, uelastycznia i ułatwia ich rozczesywanie."
* Cellulose Gum- "najbardziej obfity polimer, który można znaleźć w przyrodzie. Wykorzystywany w lakierach do włosów, żelach do stylizacji i musach. Naturalna alternatywa dla syntetycznych polimerów (np. PVP) znajdujących szerokie zastosowanie w masowych produktach do stylizacji włosów. Również stosowany jako spoiwo i zagęszczacz w produktach kosmetycznych."
* Parfum- "Związki zapachowe pochodzenia różnego."
* Citric Acid- "Kwas cytrynowy. Pochodzenia roślinnego. Naturalny ekstrakt owoców cytrusowych. Szeroko stosowany w kosmetyce jako środek wspomagający działanie innych składników aktywnych. Składnik pomocniczy w ustawieniu wartości pH. Substancja maskująca (związki organiczne), którą dodaje się do środków kosmetycznych, aby mogła wytworzyć z jonami metali kompleks (całość) przez co może wpłynąć na stabilność i/lub wygląd kosmetyków. Citric Acid należy do kwasów AHA i wykazuje działanie keratolityczne, czyli złuszczające, dzięki czemu usuwa przebarwienia i rozjaśnia skórę. W kosmetykach pełni rolę regulatora pH, a także kompeksuje jony metali, dzięki czemu zwiększa trwałość kosmetyku."
* Benzyl Alcohol- "Alkohol benzylowy. Pochodzenia chemicznego. Syntetyczny alkohol otrzymywany z ropy naftowej lub smoły węglowej. Najprostszy alkohol aromatyczny, występujący w postaci bezbarwnej, przejrzystej, oleistej cieczy, słabo rozpuszczalnej w wodzie. Substancja o lekko słodkawym, delikatnym, migdałowym zapachu. Składnik stosowany najczęściej jako rozpuszczalnik lub zmywacz do farb i lakierów, jego estry używane są w perfumerii do kompozycji zapachowych. Środek o działaniu lekko znieczulającym, w wysokich dawkach może podrażniać skórę. W postaci estrów występuje naturalnie w olejkach eterycznych, uniemożliwia rozwój i przetrwanie mikroorganizmów w czasie przechowywania produktu, pełni więc rolę konserwantu. Jest ważnym rozpuszczalnikiem dla innych substancji hydrofilowych zawartych w kosmetyku. Regulator lepkości, rozrzedza preparat kosmetyczny. Jako substancja konserwująca, jest dopuszczony przez instytucje certyfikujące kosmetyki naturalne."
* Benzoic Acid- "Kwas benzoesowy.Substancja konserwująca, która uniemożliwia rozwój i przetrwanie mikroorganizmów w czasie przechowywania produktu. Chroni również kosmetyk przed nadkażeniem bakteryjnym, które możemy wprowadzić przy codziennym użytkowaniu produktu (np.nabierając krem palcem).
Kwas benzoesowy jest dozwolony do stosowania w kosmetykach w ograniczonej ilości. Znajduje się na liście substancji konserwujących dozwolonych do stosowania. Ze względu na szerokie zastosowanie tego związku w różnego rodzaju preparatach dopuszczalne jest różne jego stężenie w zależności od rodzaju kosmetyku. Maksymalne stężenie kwasu benzoesowego i jego soli sodowej w gotowym kosmetyku wynosi:
-produkty spłukiwane z wyjątkiem preparatów do jamy ustnej: do 2,5% (w przeliczeniu na czysty kwas benzoesowy, w przypadku stosowania soli sodowej kwasu benzoesowego);
-produkty do jamy ustnej: do 1,7% (w przeliczeniu na czysty kwas benzoesowy, w przypadku stosowania soli sodowej kwasu benzoesowego);
-produkty niespłukiwane: do 0,5% (w przeliczeniu na czysty kwas benzoesowy, w przypadku stosowania soli sodowej kwasu benzoesowego);
inne pochodne we wszystkich wyrobach do 0,5% (w przeliczeniu na czysty kwas benzoesowy)."
* Sorbic Acid-"Kwas askorbinowy. Organiczny związek chemiczny, pochodna glukozy o wzorze sumarycznym C6H8O6, dobrze rozpuszcza się w wodzie i etanolu. Szeroko rozpowszechniony w przyrodzie. W naturze, w dużych ilościach występuje m.in. w dzikiej róży, owocach cytrusowych, czarnej porzeczce oraz niektórych warzywach – pietruszce, szpinaku, brokułach. Stosowany szeroko w żywności, kosmetykach i lekach.
Antyoksydant (przeciwutleniacz), spowalnia procesy egzogennego (zewnętrznego) starzenia się skóry, wywołane np. promieniowaniem UV lub dymem papierosowym. Substancja o wysoce efektywnym działaniu ze względu na fakt, iż jest prawie w całości regenerowana. Działanie przeciwrodnikowe (przeciwutleniające) w skórze obserwuje się przede wszystkim w układach wodnych i na granicy faz pomiędzy wodą i lipidami. Wykazuje działanie głównie na powierzchni skóry. Poprzez pośrednią stymulację podziałów komórkowych wykazuje umiarkowane działanie eksfoliacyjne (złuszczające). Wyrównuje koloryt skóry oraz rozjaśnia plamy i przebarwienia. Po przejściu przez naskórek stymuluje syntezę kolagenu i hamuje destrukcję włókien kolagenowych, dzięki czemu spowalnia procesy starzenia. Wykazuje ochronny wpływ w stosunku do promieniowania UVA i UVB, ma również korzystny wpływ na skórę po opalaniu, zmniejsza powstały rumień. Działa także przeciwzapalnie. Znajduje zastosowanie w kosmetykach dla cer dojrzałych, preparatach redukujących przebarwienia oraz kosmetykach plażowych. Ze względu na dużą hydrofilowość, przenikanie wolnego kwasu askorbinowego przez warstwę rogową naskórka jest nieefektywne. Dlatego w preparatach kosmetycznych stosuje się kwas askorbinowy w formie lipofilowych pochodnych, które dobrze wnikają w naskórek (np. palmitynian askorbylu) lub zamyka się go w liposomach."
Moja opinia:
Produktu używałam do mycia włosów, co dwa dni przez miesiąc. W tym czasie zauważyłam:
+ nie kołtuni tak bardzo włosów, jednak używałam po nim zawsze odżywki
+ miałam wrażenie że moje włosy po myciu nie potrzebują aż takiej ilości odżywki, czasem przedobrzyłam z ilością i włosy wydawały się oklapnięte
+ skład
+ jak na szampon bez SLS i pochodnych całkiem dobrze się pieni
+ piękny landrynkowy zapach
+ nie wysusza moich włosów
+ spora pojemność
+ otwarcie na klik
+ przystępna cena
+ nie podrażnił mojej skóry głowy
- miałam wrażenie że włosy przetłuszczają się szybciej
- nadal mam problem z łupieżem
- włosy nadal wypadają
Szampon jak najbardziej polecam, może właśnie Tobie przypadnie do gustu?
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Rokitnik_zwyczajny,http://pl.wikipedia.org/wiki/Miodunka_plamista,http://rozanski.li/?p=109, http://arsenicmakeup.blogspot.com/p/baza-inci.html,http://www.kosmopedia.org
Myślę, że moje suche włosy mogłyby go polubić:)
OdpowiedzUsuń